ماکارونی ,نمایه ,برای دیابتی ,نمایه گلایسمیدر ایتالیا رسم بر این است که بعد از مرحله آبکشی، ماکارونی وارد بشقاب های سرو غذا می شود و بعد سس را روی آن اضافه می کنند.

اما ایرانی ها عادت دارند که ماکارونی را مانند برنج دم کرد. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که هنگام جوشیدن ماکارونی، شعله گاز باید حداقل باشد تا مواد مغذی ماکارونی هرچه کمتر به آب منتقل شود

اما درمورد دم کردن ماکارونی هم حرف و حدیث هایی وجود دارد. بعضی از متخصصان بر این باورند که دم کردن ماکارونی «نمایه گلایسمی» آن را بالا می برد.

حالا این اصطلاح عجیب که تا به حال به گوش مان نخورده چه مفهومی دارد؟ نمایه گلایسمی شامل یک سیستم امتیازبندی از یک تا ۱۰۰ است که نسبت جذب هرکدام از هیدرات های کربن به خون را ناشن می دهد.

به عبارت دیگر هرچقدر ماده غذایی، سریع تر جذب خون شود، نمایه بیشتری دارد و در این میان قند گلوکز امتیاز ۱۰۰ را به خودش اختصاص داده و به سرعت قند خون را بالا می برد. این طبقه بندی بیشتر برای دیابتی ها اهمیت دارد تا بتوانند قند خون را کنترل کنند.


درواقع نمایه گلایسمی ماکارونی «دم کشیده» بیش از دو برابر ماکارونی «آبکش شده ساده» است؛

در نتیجه به افرادی که اضافه وزن داشته یا دچار دیابت هستند، توصیه می شود برای کنترل قند خون و احساس سیری بیشتر، ماکارونی را دم نکیشده بخورند.

البته این دم نکشیدن به معنی خام خوردن آن نیست.

بعد از جوشاندن ماکارونی در آب، کمی صبر شود تا آب آن کاملا جذب ماکارونی شود. بعد می توان آن را نوش جان کرد. بهتر است آب ماکارونی در هنگام جوشیدن، کم باشد.

منبع اصلی مطلب : قیمت ماکارونی
برچسب ها : ماکارونی ,نمایه ,برای دیابتی ,نمایه گلایسمی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : دم کردن ماکارونی برای دیابتی ها ممنوع